Soummin at the 2016 Simmer Olympics

The soummin competeetions at the 2016 Simmer Olympics in Rio de Janeiro teuk place frae 6 tae 13 August at the Olympic Aquatics Stadium.

Soummin
at the Gemmes o the XXXI Olympiad
Swimming, Rio 2016.pngSwimming (Marathon), Rio 2016.png
Pictograms for Soummin (left) an Marathon Soummin (richt)
VenueOlympic Aquatics Stadium (pool)
Fort Copacabana (open watter)
Dates6–13 August 2016
15–16 August (Marathon)
Competitors900, 50 (Marathon)
← 2012
2020 →

Medal summaryEedit

Medal tableEedit

Rank Naition Gowd Siller Bronze Tot
1   United States 16 8 9 33
2   Australie 3 4 3 10
3   Hungary 3 2 2 7
4   Japan 2 2 3 7
5   Netherlands 2 0 0 2
6   Great Breetain 1 5 0 6
7   Cheenae 1 2 3 6
8   Canadae 1 1 4 6
9   Italy 1 1 2 4
10   Swaden 1 1 1 3
11   Denmark 1 0 1 2
  Spain 1 0 1 2
13   Kazakhstan 1 0 0 1
  Singapore 1 0 0 1
15   Sooth Africae 0 3 0 3
16   Roushie 0 2 2 4
17   Fraunce 0 2 1 3
18   Belgium 0 1 0 1
  Greece 0 1 0 1
20   Belaroushie 0 0 1 1
  Brazil* 0 0 1 1
Tot 35 35 34 104

Men's eventsEedit

Event Gowd Siller Bronze
50 m freestyle
details
Anthony Ervin
  United States
21.40 Florent Manaudou
  Fraunce
21.41 Nathan Adrian
  United States
21.49
100 m freestyle
details
Kyle Chalmers
  Australie
47.58 WJR Pieter Timmers
  Belgium
47.80 NR Nathan Adrian
  United States
47.85
200 m freestyle
details
Sun Yang
  Cheenae
1:44.65 Chad le Clos
  Sooth Africae
1:45.20 AF Conor Dwyer
  United States
1:45.23
400 m freestyle
details
Mack Horton
  Australie
3:41.55 Sun Yang
  Cheenae
3:41.68 Gabriele Detti
  Italy
3:43.69
1500 m freestyle
details
Gregorio Paltrinieri
  Italy
14:34.57 Connor Jaeger
  United States
14:39.48 AM Gabriele Detti
  Italy
14:40.86
100 m backstroke
details
Ryan Murphy
  United States
51.97 OR Xu Jiayu
  Cheenae
52.31 David Plummer
  United States
52.40
200 m backstroke
details
Ryan Murphy
  United States
1:53.62 Mitch Larkin
  Australie
1:53.96 Evgeny Rylov
  Roushie
1:53.97
100 m breaststroke
details
Adam Peaty
  Great Breetain
57.13 WR Cameron van der Burgh
  Sooth Africae
58.69 Cody Miller
  United States
58.87 AM
200 m breaststroke
details
Dmitriy Balandin
  Kazakhstan
2.07.46 NR Josh Prenot
  United States
2.07.53 Anton Chupkov
  Roushie
2.07.70 NR
100 m butterflee
details
Joseph Schooling
  Singapore
50.39 OR Michael Phelps
  United States
Chad le Clos
  Sooth Africae
László Cseh
  Hungary
51.14 Nae awairdit
as thare wis a tie for siller.
200 m butterflee
details
Michael Phelps
  United States
1:53.36 Masato Sakai
  Japan
1:53.40 Tamás Kenderesi
  Hungary
1:53.62
200 m individual medley
details
Michael Phelps
  United States
1:54.66 Kosuke Hagino
  Japan
1:56.61 Wang Shun
  Cheenae
1:57.05
400 m individual medley
details
Kosuke Hagino
  Japan
4:06.05 Chase Kalisz
  United States
4:06.75 Daiya Seto
  Japan
4:09.71
4×100 m freestyle relay
details
  United States (USA)
Caeleb Dressel (48.10)
Michael Phelps (47.12)
Ryan Held (47.73)
Nathan Adrian (46.97)
Jimmy Feigen[a]
Blake Pieroni[a]
Anthony Ervin[a]
3:09.92   Fraunce (FRA)
Mehdy Metella (48.08)
Fabien Gilot (48.20)
Florent Manaudou (47.14)
Jérémy Stravius (47.11)
Clément Mignon[a]
William Meynard[a]
3:10.53   Australie (AUS)
James Roberts (48.88)
Kyle Chalmers (47.38)
James Magnussen (48.11)
Cameron McEvoy (47.00)
Matthew Abood[a]
3:11.37
4×200 m freestyle relay
details
  United States (USA)
Conor Dwyer (1:45.23)
Townley Haas (1:44.14)
Ryan Lochte (1:46.03)
Michael Phelps (1:45.26)
Clark Smith[a]
Jack Conger[a]
Gunnar Bentz[a]
7:00.66   Great Breetain (GBR)
Stephen Milne (1:46.97)
Duncan Scott (1:45.05)
Daniel Wallace (1:46.26)
James Guy (1:44.85)
Robbie Renwick[a]
7:03.13 NR   Japan (JPN)
Kosuke Hagino (1:45.34)
Naito Ehara (1:46.11)
Yuki Kobori (1:45.71)
Takeshi Matsuda (1:46.34)
7:03.50
4×100 m medley relay
details
  United States (USA)
Ryan Murphy (51.85 WR)
Cody Miller (59.03)
Michael Phelps (50.33)
Nathan Adrian (46.74)
David Plummer[a]
Kevin Cordes[a]
Tom Shields[a]
Caeleb Dressel[a]
3:27.95 OR   Great Breetain (GBR)
Chris Walker-Hebborn (53.68)
Adam Peaty (56.59)
James Guy (51.35)
Duncan Scott (47.62)
3:29.24 NR   Australie (AUS)
Mitch Larkin (53.19)
Jake Packard (58.84)
David Morgan (51.18)
Kyle Chalmers (46.72)
Cameron McEvoy[a]
3:29.93
10 km open watter
details
Ferry Weertman
  Netherlands
1:52:59.8 Spyridon Gianniotis
  Greece
1:52:59.8 Marc-Antoine Olivier
  Fraunce
1:53:02.0

AF African record | AM Americas record | AS Asie record | ER European record | OC Oceania record | OR Olympic record | WJR Warld Junior record | WR Warld record
NR Naitional record (Ony warld record is necessarily an aa an Olympic, aurie, an naitional record. Aurie records (for continental regions) are an aa naitional records.)

a Soummers wha pairteecipated in the heats anly an received medals.

Weemen's eventsEedit

Event Gowd Siller Bronze
50 m freestyle
details
Pernille Blume
  Denmark
24.07 NR Simone Manuel
  United States
24.09 Aliaksandra Herasimenia
  Belaroushie
24.11 NR
100 m freestyle
details
Simone Manuel
  United States
Penny Oleksiak
  Canadae
52.70 OR, AR
52.70 OR, WJR, AR
Nae awairdit
as thare wis a tie for gowd.
Sarah Sjöström
  Swaden
52.90
200 m freestyle
details
Katie Ledecky
  United States
1:53.73 Sarah Sjöström
  Swaden
1:54.08 NR Emma McKeon
  Australie
1:54.92
400 m freestyle
details
Katie Ledecky
  United States
3:56.46 WR Jazmin Carlin
  Great Breetain
4:01.23 Leah Smith
  United States
4:01.92
800 m freestyle
details
Katie Ledecky
  United States
8:04.79 WR Jazmin Carlin
  Great Breetain
8:16.17 Boglárka Kapás
  Hungary
8:16.37 NR
100 m backstroke
details
Katinka Hosszú
  Hungary
58.45 Kathleen Baker
  United States
58.75 Kylie Masse
  Canadae
Fu Yuanhui
  Cheenae
58.76 NR
58.76 NR
200 m backstroke
details
Maya DiRado
  United States
2:05.99 Katinka Hosszú
  Hungary
2:06.05 Hilary Caldwell
  Canadae
2:07.54
100 m breaststroke
details
Lilly King
  United States
1:04.93 OR Yuliya Yefimova
  Roushie
1:05.50 Katie Meili
  United States
1:05.69
200 m breaststroke
details
Rie Kaneto
  Japan
2:20.30 Yuliya Yefimova
  Roushie
2:21.97 Shi Jinglin
  Cheenae
2:22.28
100 m butterflee
details
Sarah Sjöström
  Swaden
55.48 WR Penny Oleksiak
  Canadae
56.46 WJR, NR Dana Vollmer
  United States
56.63
200 m butterflee
details
Mireia Belmonte García
  Spain
2.04.85 Madeline Groves
  Australie
2.04.88 Natsumi Hoshi
  Japan
2.05.20
200 m individual medley
details
Katinka Hosszú
  Hungary
2:06.58 OR Siobhan-Marie O'Connor
  Great Breetain
2:06.88 Maya DiRado
  United States
2:08.79
400 m individual medley
details
Katinka Hosszú
  Hungary
4:26.36 WR Maya DiRado
  United States
4:31.15 Mireia Belmonte García
  Spain
4:32.39
4×100 m freestyle relay
details
  Australie (AUS)
Emma McKeon (53.41)
Brittany Elmslie (53.12)
Bronte Campbell (52.15)
Cate Campbell (51.97)
Madison Wilson[b]
3:30.65 WR   United States (USA)
Simone Manuel (53.36)
Abbey Weitzeil (52.56)
Dana Vollmer (53.18)
Katie Ledecky (52.79)
Amanda Weir[b]
Lia Neal[b]
Allison Schmitt[b]
3:31.89 AM   Canadae (CAN)
Sandrine Mainville (53.86)
Chantal Van Landeghem (53.12)
Taylor Ruck (53.19)
Penny Oleksiak (52.72)
Michelle Williams[b]
3:32.89 NR
4×200 m freestyle relay
details
  United States (USA)
Allison Schmitt (1:56.21)
Leah Smith (1:56.69)
Maya DiRado (1:56.39)
Katie Ledecky (1:53.74)
Missy Franklin[b]
Melanie Margalis[b]
Cierra Runge[b]
7:43.03   Australie (AUS)
Leah Neale (1:57.95)
Emma McKeon (1:54.64)
Bronte Barratt (1:55.81)
Tamsin Cook (1:56.47)
Jessica Ashwood[b]
7:44.87   Canadae (CAN)
Katerine Savard (1:57.91)
Taylor Ruck (1:56.18)
Brittany MacLean (1:56.36)
Penny Oleksiak (1:54.94)
Kennedy Goss[b]
Emily Overholt[b]
7:45.39 'NR
4×100 m medley relay
details
  United States (USA)
Kathleen Baker (59.00)
Lilly King (1:05.70)
Dana Vollmer (56.00)
Simone Manuel (52.43)
Olivia Smoliga[b]
Katie Meili[b]
Kelsi Worrell[b]
Abbey Weitzeil[b]
3:53.13   Australie (AUS)
Emily Seebohm (58.83)
Taylor McKeown (1:07.05)
Emma McKeon (56.95)
Cate Campbell (52.17)
Madison Wilson[b]
Madeline Groves[b]
Brittany Elmslie[b]
3:55.00   Denmark (DEN)
Mie Nielsen (58.75)
Rikke Møller Pedersen (1:06.62)
Jeanette Ottesen (56.43)
Pernille Blume (53.21)
3:55.01 'ER
10 km open watter
details
Sharon van Rouwendaal
  Netherlands
1:56:32.1 Rachele Bruni
  Italy
1:56:49.5 Poliana Okimoto
  Brazil
1:56:51.4

AF African record | AM Americas record | AS Asie record | ER European record | OC Oceania record | OR Olympic record | WJR Warld Junior record | WR Warld record
NR Naitional record (Ony warld record is necessarily an aa an Olympic, aurie, an naitional record. Aurie records (for continental regions) are an aa naitional records.)

b Soummers wha pairteecipatit in the heats anly an received medals.